TY manuelt operationsbord er velegnet til thorax- og abdominalkirurgi, ØNH, obstetrik og gynækologi, urologi og ortopædi osv.
Stellet, søjlen og basen er i rustfrit stål, der er nemme at rengøre og korrosionsbestandige.
Det mekaniske operationsbord hæves og sænkes med en pedaloliepumpe, som kører jævnt og er sikker og pålidelig. Alle andre bevægelser betjenes af mekaniske gear.
Dette hydrauliske operationsbord kræver, at benpladen kan foldes ned, abduceres og aftages, og det er nemt at justere. Det har en T-formet base.
1.Rotationsfunktion
Det manuelle operationsbord kan drejes 360°, så lægerne kan justere vinklen i henhold til deres kropsholdning under operationen, hvilket øger operationspladsen betydeligt. (Valgfrit)
2.Hurtigt skift til fleksposition
Operationsbordet kræver 200°fremspring (fleksion) på bordfladen på én gang ved at betjene håndtaget, som kan bruges til at erstatte lændebrofunktionen.
3. Dobbeltlags bordplade
Bordpladen kræver en dobbeltlags kompositbordplade, lav røntgenabsorptionskoefficient og HD-perspektiveffekt.
4. Rustfrit stålmateriale
Rammen, basen, løftesøjlen og den primære transmissionsstruktur er alle lavet af 304 rustfrit stål, som er let at rengøre og skrubbe, modstandsdygtigt over for syre og korrosion, hvilket sikrer, at det aldrig ruster.
5. Hydraulisk og manuel justering
Løft og sænkning af det hydrauliske betjeningsbord anvender pedaloliepumpetypen, som kører jævnt og er sikker og pålidelig. Alle andre bevægelser betjenes af det mekaniske gearkassehoved.
Pparametre
| Modelvare | TY manuel operationsbord |
| Længde og bredde | 2020 mm * 500 mm |
| Højde (op og ned) | 1010 mm/760 mm |
| Hovedplade (op og ned) | 45°/70° |
| Bagplade (op og ned) | 75°/ 15° |
| Benplade (op/ned/udad) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvendt Trendelenburg | 25°/ 25° |
| Lateral hældning (venstre og højre) | 20°/ 20° |
| Nyrebroens elevation | ≥110 mm |
| Madras | Memory-madras |
| Hovedmateriale | 304 rustfrit stål |
| Maksimal lastekapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
SStandardtilbehør
| Ingen. | Navn | Mængder |
| 1 | Anæstesiskærm | 1 stk. |
| 2 | Kropsstøtte | 1 par |
| 3 | Armstøtte | 1 par |
| 4 | Skulderstøtte | 1 par |
| 5 | Knækrykke | 1 par |
| 6 | Fastgørelsesklemme | 1 sæt |
| 7 | Madras | 1 sæt |