TS-1 mekanisk operationsbord er lavet af rustfrit stål, som har høj mekanisk styrke, korrosionsbestandighed og er nem at rengøre.
Juster sengefladen i højden med hydraulisk drev, og juster vinklen på bagbenspladen med andre hjælpeværktøjer.
Den T-formede base på det hydrauliske operationsbord er stabil og kan også give læger, der arbejder i lang tid, tilstrækkelig benplads.
Der er to valgmuligheder: integreret benplade og delt benplade, der er velegnede til personer med forskellige forbrugerbehov.
1.T-base
Den ergonomiske T-formede base på det manuelle operationsbord har ikke kun god stabilitet og fleksibel bevægelse, men giver også lægerne tilstrækkelig benplads til at reducere træthed under langvarigt arbejde.
2.Indbygget nyrebro
Den indbyggede lændebro kan hæves med 110 mm, hvilket er praktisk for læger, der skal udføre nyrekirurgi.
3. Diverse tilbehør
Standardtilbehøret omfatter skulderstøtte, skulderstøtte, kropsstøtte, anæstesiskærm og benstøtte for at lette forskellige operationer.
4. Hydraulisk elevationssystem
Den er hydraulisk drevet, og højden på den mekaniske operationsbordsoverflade justeres med fodpedalen. Den kører jævnt og stille. Den kan fungere normalt, selv når strømmen er afbrudt. I områder med ustabil elektricitet kan hydrauliske operationsborde vælges.
5.Integreret benplade eller delt benplade
Der findes en simpel version af den samlede benplade, hvor prisen er favorabel. Der findes også en delt benplade, som kan justeres op og ned, og som kan udvides udad for at lette forskellige operationer på underekstremiteterne.
Pparametre
| Modelvare | TS-1 Mekanisk Operationsbord |
| Længde og bredde | 1980 mm * 500 mm |
| Højde (op og ned) | 950 mm/750 mm |
| Hovedplade (op og ned) | 45°/ 90° |
| Bagplade (op og ned) | 75°/ 30° |
| Benplade (op/ned/udad) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvendt Trendelenburg | 20°/ 30° |
| Lateral hældning (venstre og højre) | 20°/ 20° |
| Nyrebroens elevation | ≥110 mm |
| Madras | Memory-madras |
| Hovedmateriale | 304 rustfrit stål |
| Maksimal lastekapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
SStandardtilbehør
| Ingen. | Navn | Mængder |
| 1 | Anæstesiskærm | 1 stk. |
| 2 | Kropsstøtte | 1 par |
| 3 | Armstøtte | 1 par |
| 4 | Skulderstøtte | 1 par |
| 5 | Knækrykke | 1 par |
| 6 | Fastgørelsesklemme | 1 sæt |
| 7 | Madras | 1 sæt |