Dette elektrohydrauliske operationsbord er opdelt i 5 dele: hovedsektion, rygsektion, baldesektion og to adskillelige bensektioner.
Fibermateriale med høj lystransmission plus 340 mm vandret forskydning sikrer, at der ikke opstår blinde vinkler under røntgenscanning.
Dette elektrohydrauliske operationsbord er udstyret med et dobbelt styresystem for at sikre problemfri drift.
Den kan udstyres med en multifunktionel hovedramme og en ortopædisk traktionsramme.
En-knaps nulstillingsfunktion kan gendanne den oprindelige vandrette position. En-knaps fleksion og omvendt fleksion, elektrisk benbrætfunktion sparer meget tid.
Den er velegnet til forskellige kirurgiske indgreb, såsom abdominalkirurgi, obstetrik, gynækologi, ØNH, urologi, anorektal og ortopædi osv.
1.Længere og bredere bordflade
Længden af det elektrohydrauliske operationsbord kan nå op på 2180 mm, og bredden kan nå op på 550 mm, hvilket er velegnet til behovene hos visse særlige grupper og kan også gøre patienten mere komfortabel.
2. Dobbelt kontrolsystem
Det elektrohydrauliske operationsbord er udstyret med et dobbelt hovedstyrings-/hjælpestyringssystem for at sikre problemfri drift.
3. Fleksibilitet og refleks og nulstilling med én knap
En-knaps nulstillingsfunktion, kan gendanne den oprindelige vandrette position, en-knaps fleksion og omvendt fleksion
4. Valgfri elektrisk justeret benplade
Benpladens modulære plug-in-design kan justeres elektrisk, hvilket sparer tiden ved justering af positionen betydeligt.
5. Indbygget genopladeligt batteri
TDY-Y-2 elektrisk-hydraulisk operationsbord er udstyret med et højtydende genopladeligt batteri, der kan opfylde behovet for 50 operationer. Samtidig har det en vekselstrømsforsyning, der leverer elektrisk energi for at sikre maksimal sikkerhed.
Pparametre
| ModelPunkt | TDY-Y-2 Elektrohydraulisk Operationsbord |
| Længde og bredde | 2170 mm * 550 mm |
| Højde (op og ned) | 1100 mm/690 mm |
| Hovedplade (op/ned/fleksibel) | 45°/ 90°/ 40° |
| Bagplade (op og ned) | 85°/40° |
| Benplade (op/ned/udad) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvendt Trendelenburg | 30°/ 30° |
| Lateral hældning (venstre og højre) | 20°/ 20° |
| Nyrebroens elevation | 100 mm |
| Vandret glidning | 350 mm |
| Nulposition | Én knap, standard |
| Fleksibilitet/refleks | Kombinationsoperation |
| Røntgenkort | Valgfri |
| Kontrolpanel | Standard |
| Nødstopknap | Standard |
| Elektromotorisk system | Chaoger fra Taiwan |
| Spænding | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madras | Memory-madras |
| Hovedmateriale | 304 rustfrit stål |
| Maksimal lastekapacitet | 300 kg/350 kg |
| Garanti | 1 år |
Atilbehør
| Ingen. | Navn | Mængder |
| 1 | Anæstesiskærm | 1 stk. |
| 2 | Kropsstøtte | 1 par |
| 3 | Armstøtte | 1 par |
| 4 | Skulderstøtte | 1 par |
| 5 | Benstøtte | 1 par |
| 6 | Håndtag til nyrebro | 1 stk. |
| 7 | Madras | 1 sæt |
| 8 | Fastgørelsesklemme | 8 stykker |
| 9 | Lang fastgørelsesklemme | 1 par |
| 10 | Fjernbetjening | 1 stk. |
| 11 | Strømledning | 1 stk. |
| 12 | Hydraulisk olie | 1 oliedåse |