TDY-Y-1 elektrisk hydraulisk operationsbord anvender elektrisk importeret hydraulisk transmissionsstruktur, som erstatter den traditionelle elektriske trykstangstransmissionsteknologi.
Positionsjusteringen er mere præcis, bevægelseshastigheden er mere ensartet og stabil, og ydeevnen er pålidelig og holdbar.
Den Y-formede base sikrer stabilitet og tilstrækkelig benplads.
Translationsfunktion og gennemsigtig sengegavl, udstyret med C-arm, kan udføre røntgenscanning af hele kroppen.
Det dobbelte styresystem er, udover den håndholdte fjernbetjening, udstyret med et nødstyringssystem til søjlen. En-tasts nulstillingsfunktion sikrer lægens arbejdseffektivitet.
Dette elektrohydrauliske integrerede operationsbord er velegnet til forskellige operationer, såsom abdominalkirurgi, obstetrik, gynækologi, ØNH, urologi, anorektal og ortopædi osv.
1.Dobbelt kontrolsystem
TDY-Y-1 elektrisk-hydraulisk operationsbord har dobbelte styringsmetoder, den ene er en kablet controller med automatisk niveaunulstilling med én knap. Den anden er et nødstyringssystem til kolonner. To sæt uafhængige operativsystemer med samme funktion sikrer, at nødstyringssystemet stadig kan fungere pålideligt, når den kablede controller svigter, hvilket sikrer sikker brug af operationsbordet.
2. Tilgængelig til røntgenscanning
Bordpladen på det elektrisk-hydrauliske operationsbord kan transportere røntgenstråler, og der er installeret en føringsskinne på undersiden af bordet til transport af røntgenfilmkasser.
3. Kompatibel med C-arm
Den elektriske horisontale bevægelsesbevægelse er 340 mm, hvilket giver præcis og bekvem positioneringsplads til C-armen og kan udføre helkropsrøntgenbilleder uden at flytte patienten.
4. Genopladelige batterier
TDY-Y-1 elektrisk-hydraulisk operationsbord er udstyret med højtydende genopladelige batterier, der kan opfylde behovet for ≥50 operationer, hvilket sikrer, at det fungerer uden en ekstern strømforsyning. Det genopladelige batteri kræver ingen vedligeholdelse og kan bruges i lang tid. Samtidig kan vekselstrøm bruges til at levere elektrisk energi for at sikre maksimal sikkerhed.
5.One-knapResetFfunktion
Den nye nulstillingsfunktion med én knap forenkler de komplicerede operationer
Parametre
| Modelvare | TDY-Y-1 elektrisk-hydraulisk operationsbord |
| Længde og bredde | 1960 mm * 500 mm |
| Højde (op og ned) | 1090 mm / 690 mm |
| Hovedplade (op/ned/fleksibel) | 60°/ 85°/0° |
| Bagplade (op og ned) | 85°/40° |
| Benplade (op/ned/udad) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvendt Trendelenburg | 28°/ 28° |
| Lateral hældning (venstre og højre) | 18°/ 18° |
| Nyrebroens elevation | 100 mm |
| Vandret glidning | 340 mm |
| Nulposition | Én knap, standard |
| Fleksibilitet/refleks | Kombinationsoperation |
| Røntgenkort | Valgfri |
| Kontrolpanel | valgfri |
| Nødstopknap | Valgfri |
| Elektromotorisk system | Chaoger fra Taiwan |
| Spænding | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madras | Memory-madras |
| Hovedmateriale | 304 rustfrit stål |
| Maksimal lastekapacitet | 250 kg/300 kg |
| Garanti | 1 år |
SStandardtilbehør
| Ingen. | Navn | Mængder |
| 1 | Anæstesiskærm | 1 stk. |
| 2 | Kropsstøtte | 1 par |
| 3 | Armstøtte | 1 par |
| 4 | Skulderstøtte | 1 par |
| 5 | Benstøtte | 1 par |
| 6 | Fodplade | 1 par |
| 7 | Håndtag til nyrebro | 1 stk. |
| 8 | Madras | 1 sæt |
| 9 | Fastgørelsesklemme | 8 stykker |
| 10 | Fjernbetjening | 1 stk. |
| 11 | Strømledning | 1 stk. |
| 12 | Hydraulisk olie | 1 oliedåse |