Det mobile operationsbord TDY-2 har en seng og søjle i rustfrit stål med fuld konstruktion, der er nem at rengøre og forureningsfri.
Bordfladen er opdelt i 5 dele: hovedsektion, rygsektion, baldesektion og to aftagelige bensektioner.
Det mobile TDY-2 operationsbord kan forskydes over en afstand på 340 mm, hvilket giver et godt perspektivområde for C-armen under operationen, og det kan bruges med røntgenfilmbokse.
Dobbeltleds hovedgærde, justerbart bengærde med gasfjeder. Brug af lydløse hjul af tyske mærker. Der er også en-knaps nulstilling, en-knaps spændefunktion og anti-spændefunktion som ekstraudstyr.
Dette multifunktionelle elektriske operationsbord er velegnet til forskellige operationer, såsom abdominalkirurgi, obstetrik, gynækologi, ØNH, urologi, anorektal og ortopædi osv.
1.Dobbelt ledhovedplade
Den dobbeltledte hovedplade på dette elektriske operationsbord kan frit justere højden på hovedgærdet, hvilket giver patienten en behagelig hovedvinkel, når der udføres operationer i forskellige positioner.
2. Benpladen kan være elektrisk styret eller gasfjederstyret
Benpladen kan styres af en gasfjeder eller kan opgraderes til elektrisk styring.
3. Valgfrit dobbelt kontrolsystem
Håndbetjeningen og de valgfrie panelkontroller tilbyder dobbelt beskyttelse under kirurgi.
4.Store hjul
Importerede tyske TENTE-hjul, slidstærke og lydløse.
5. Indbygget genopladeligt batteri
Det elektriske operationsbord TDY-2 er udstyret med et højtydende genopladeligt batteri, der kan opfylde behovet for 50 operationer. Samtidig har det en vekselstrømsforsyning, der leverer elektrisk energi for at sikre maksimal sikkerhed.
6.Mere valgfrit valg
Valgfri nulstilling med én knap, positiv fleksion og omvendt fleksionfunktion.
Pparametre:
| ModelPunkt | TDY-2 Mobilt Elektrisk Operationsbord |
| Længde og bredde | 2100 mm * 550 mm |
| Højde (op og ned) | 1000 mm/700 mm |
| Hovedplade (op og ned) | 45° 90° |
| Bagplade (op og ned) | 90°/ 17° |
| Benplade (op/ned/udad) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvendt Trendelenburg | 25°/ 25° |
| Lateral hældning (venstre og højre) | 15°/ 15° |
| Nyrebroens elevation | ≥110 mm |
| Vandret glidning | 345 mm |
| Fleksibilitet/refleks | Kombinationsoperation |
| Røntgenkort | Valgfri |
| Kontrolpanel | Standard |
| Elektromotorisk system | Jiecang |
| Spænding | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madras | Memory-madras |
| Hovedmateriale | 304 rustfrit stål |
| Maksimal lastekapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Standardtilbehør
| Ingen. | Navn | Mængder |
| 1 | Anæstesiskærm | 1 stk. |
| 2 | Kropsstøtte | 1 par |
| 3 | Armstøtte | 1 par |
| 4 | Skulderstøtte | 1 par |
| 5 | Benstøtte | 1 par |
| 6 | Fodstøtte | 1 par |
| 6 | Håndtag til nyrebro | 1 stk. |
| 7 | Madras | 1 sæt |
| 8 | Fastgørelsesklemme | 8 stykker |
| 9 | Lang fastgørelsesklemme | 1 par |
| 10 | Håndfjernbetjening | 1 stk. |
| 11 | Strømledning | 1 stk. |