TDY-1 elektrisk operationsbord anvender et elektrisk skubbestangsmotorsystem for at sikre, at det kan udføre forskellige kropsholdningsjusteringer under operationen, herunder løft af bordet, vipning fremad og bagud, vipning til venstre og højre, foldning og forskydning af rygpladen.
Dette multifunktionelle elektriske operationsbord er velegnet til forskellige operationer, såsom abdominalkirurgi, obstetrik, gynækologi, ØNH, urologi, anorektal og ortopædi osv.
1. Fås i røntgenscanning
PFCC-bordpladen kan bruges til røntgenscanning under operationer. TDY-1 elektrisk operationsbord kan forskydes mere end 300 mm, hvilket giver et godt perspektivområde for C-armen under operationen, og kan bruges med røntgenfilmbokse.
2. Valgfrit dobbelt kontrolsystem
Håndbetjeningen og de valgfrie panelkontroller tilbyder dobbelt beskyttelse under kirurgi.
3. Indbygget genopladeligt batteri
Det elektriske operationsbord TDY-1 er udstyret med et højtydende genopladeligt batteri, der kan opfylde behovet for 50 operationer. Samtidig har det en vekselstrømsforsyning, der leverer elektrisk energi for at sikre maksimal sikkerhed.
4. Indbygget nyrebro
Indbygget lændebro, praktisk for læger til at udføre galde- og nyrekirurgi
Parametre
| Modelvare | TDY-1 elektrisk operationsbord |
| Længde og bredde | 2070 mm * 550 mm |
| Højde (op og ned) | 1000 mm/700 mm |
| Hovedplade (op og ned) | 45°/ 90° |
| Bagplade (op og ned) | 75°/ 20° |
| Benplade (op/ned/udad) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvendt Trendelenburg | 25°/ 25° |
| Lateral hældning (venstre og højre) | 15°/ 15° |
| Nyrebroens elevation | ≥110 mm |
| Vandret glidning | 300 mm |
| Fleksibilitet/refleks | Kombinationsoperation |
| Røntgenkort | Valgfri |
| Kontrolpanel | Standard |
| Elektromotorisk system | Jiecang |
| Spænding | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madras | Memory-madras |
| Hovedmateriale | 304 rustfrit stål |
| Maksimal lastekapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Standardtilbehør
| Ingen. | Navn | Mængder |
| 1 | Anæstesiskærm | 1 stk. |
| 2 | Kropsstøtte | 1 par |
| 3 | Armstøtte | 1 par |
| 4 | Skulderstøtte | 1 par |
| 5 | Benstøtte | 1 par |
| 6 | Fodstøtte | 1 par |
| 6 | Håndtag til nyrebro | 1 stk. |
| 7 | Madras | 1 sæt |
| 8 | Fastgørelsesklemme | 8 stykker |
| 9 | Lang fastgørelsesklemme | 1 par |
| 10 | Håndfjernbetjening | 1 stk. |
| 11 | Strømledning | 1 stk. |